Titreşim Sensörlerinde Mekanik Bağlantı Seçenekleri

Titreşim sensörlerinde sensörün yüzeye güvenli bir şekilde monte edilip böylece doğru sinyal çıkışları alınabilmesini sağlayan çeşitli mekanik bağlantı seçenekleri bulunmaktadır. Türkiye temsilciliğini yaptığımız Hansford Sensors titreşim sensörü ürünlerinin ölçüm yapılacak yüzeye montajını güvenli bir şekilde sağlayan bu aparatlar ile sistemden güvenli çıkışlar elde etmek mümkündür. Bu sayede ivme sensörünün tam performansta güvenli olarak çalışması sağlanır. Aşağıdaki figürde çeşitli uygulamalarda ivme sensörünün montesini sağlayan ve böylece her koşulda güvenilir, doğru çıkış sinyalleri alınmasını sağlayan montaj seçenekleri yer almaktadır.

Sensör Montaj Aparatları

Titreşim sensörlerinin çeşitli yüzeylere montajını sağlayan Hansford Sensors ürünü aparatlar, kullanım yerine göre müşteriye çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Böylece farklı çalışma koşullarında bile ivme sensörlerinden maksimum veri alınabilmektedir. Aşağıda ivme sensörlerinin (akselerometre/vibrasyon sensörü veya titreşim sensörü) mekanik montaj seçenekleri yer almaktadır.

Vibrasyon Sensörlerinde Mekanik Montaj Bağlantı Seçenekleri

Figür 1

HS-AS022 model aparat, Figür.1’deki Hansford Sensors dikey akselerometresine monte ediliyor. Bu sayede ¼-28” UNF dişi (model numarasında son iki hane “01”) olan mekanik montaj bağlantısı, ¼-28” UNF Erkek (model numarasında son iki hane “02”) mekanik montaj bağlantısına çeviriliyor. ¼-28” UNF Erkek bağlantıda tam uyumluluk için ise iplik kilitleme sıvısına (diş tutucusu) mutlaka ihtiyaç vardır. Bu şekilde ivme sensörünün (akselerometre) yüzeye tam montesi sağlanır.

Figür 2

Figür 2, “-01” model numaralı akselerometrenin alternatif montaj opsiyonlarını göstermektedir. Hansford Sensors tarafından sağlanan 28’i aşkın farklı montaj aparatı bulunmaktadır. Bunlardan sadece 22 tanesi ¼-28” UNF Erkek çıkışlıdır.

Figür 3

Yatay eksende ölçüm yapacak akselerometre için erkek aparat gerekmektedir. Erkek aparat sayesinde akselerometrenin makinenin yatay aksamlarına montesi sağlanır. Bu sayede de yatay eksenden tutarlı ve güvenilir çıkış değerleri elde edilebilmektedir.

Figür 4

“-02” (-06, -08 ya da -10) ürün kodlu akselerometrelerde müşteri tercihi doğrultusunda çeşitli modifikasyonlar yapılmaktadır. Örneğin, ürünün mekanik montaj bağlantısını sökerek, sensör kodu “-01” olan akselerometre elde edilebilir. Bunun için bir ısıtıcıya ve penseye ihtiyaç vardır. Ancak pense ile vida dişlerine zarar vermemek adına dişler bantlanmalıdır.

Mekanik Montaj Bağlantı Seçeneklerinin Artıları ve Eksileri

Avantajlar Dezavantajlar
Montaj Entegreli Aparat Siparişi
(-02,-06,-08,-10)
  • Ürün iplik kilitleme sıvısı(veya diş tutucusu) kullanılarak mühürlenmiş aparatla desteklenmiştir.
  • Diş boyutu sensör üzerine iliştirilmiş model numarasında belirtilmiştir.
  • Yapısı gereği esnek kullanım için elverişli değildir.
  • Akselerometre yuvaları farklı diş boyutlarının uygun şekilde yerleşebilmesi için dişlerden daha geniş olmalıdır.
  • Dişi akselerometreden ayırabilmek için ısıtıcı gerekmektedir.
Montajsız Aparat Siparişi
(-01)
  • Sadece tek akselerometre çeşidi, 12 farklı dişli montesine uygun yapıdadır. Böylece esnek bir kullanım sağlar.
  • Diş tutucusu (veya iplik kilitleme sıvısı) kullanılmamışsa hasarlı dişler kolayca değiştirilebilir.
  • Sensör üzerindeki seri numarası spesifik olarak hangi dişin monte edildiğini belirtmemektedir. Bu sebeple hatalı diş seçimi akselerometre yuvasında yalama veya sıkışma gibi problemlere sebebiyet verebilir. (Özellikle ¼ 28” UNF montajlarda)

Titreşim sensörlerinde mekanik bağlantı seçenekleri kısaca bu şekildedir. Daha fazla Hansford Sensors titreşim sensörü ürünümüzü incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.