Termal-Manyetik vs Hidrolik-Manyetik Devre Kesiciler Arasındaki Farklar

Termal-Manyetik vs Hidrolik-Manyetik devre kesiciler arasında bazı temel farklar bulunmaktadır. Piyasadaki hidrolik-manyetik MCB’lere yoğun bir talep bulunmaktadır. CBI üretimi hidrolik-manyetik MCB’lerin yüksek (veya düşük) ortam sıcaklıklarında bile nominal akımı sabit tutabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Şekilde termal-manyetik ve hidrolik-manyetik devre kesicilerin 16A nominal akımda ve farklı sıcaklıklardaki amper değerleri gösterilmektedir. Örneğin, uygulamada 16A nominal akımda çalışan termal-manyetik MCB’ler yan yana kurulduğunda sıcaklık faktöründen olumsuz etkilenecektir. Bu şekilde sıralanan termal-manyetik MCB’ler, 30°C ortam sıcaklığında 11A’den daha az bir değerde akım taşınacaktır. Bu durum, çoğu uygulamada ortam sıcaklıklarından kaynaklanan bir sorundur.

Bu sorunun en pratik çözümü, devre kesicileri aralarında boşluk olarak şekilde sıralayarak işlem yürütmektedir. Ancak böyle bir durumda bile ortam sıcaklığından etkilenen termal devre kesiciler, önceki pozisyonlarında olmasa bile akım kaybıyla karşı karşıya kalacaktır. Şekilde de görülebildiği üzere, bu tip devre kesicilerin konumlandırılması sistemin performansına minimal etki etmiştir. Ayrıca çoğu uygulamada alan kısıtlıdır.  

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, daha yüksek parametrelerde işlem gören (20A ya da 25A) devre kesiciler tercih edilmektedir. Ancak bu durumda da göz ardı edilemeyecek maliyet sorunları ortaya çıkmaktadır. Artan kablo kullanımı, daha geniş busbar sistemleri vs etkenler bütün sistem maliyetine doğrudan etki etmektedir. Yine de değişen ortam sıcaklığında güvenilir ve kayıpsız çalışabilen bir termal-manyetik devre kesici sistemi kurulamamaktadır.

Hidrolik-Manyetik minyatür devre kesiciler (MCB), termal-manyetik minyatür devre kesicilerin sebep olduğu sorunu ortadan kaldırmıştır. Hidrolik-manyetik devre kesiciler ortam sıcaklığından etkilenmeden, değişen sıcaklıklarda bile nominal akımı sabit tutarak kayıpsız bir sistemi garantileyebilmektedir. Şekilde belirtilen 16A nominal akımda işlem gören hidrolik-manyetik minyatür devre kesici, -40 °C ya da +85°C sıcaklıklarında bile akımı sabit bir değerde tutabilir.

 Ayrıca, bu devre kesiciler nominal akımın %100’ünde yük taşıyabilmektedir. Böylece %80 değer azaltma kuralının uygulanmasına gerek kalmamaktadır. (Nominal akımda %80 yük değeri azaltması birçok uygulamada güvenliği sağlamak amacıyla yapılmaktadır.)

Hidrolik-Manyetik minyatür devre kesiciler (MCB) ortam sıcaklığından etkilenmediği için çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere daha ince tasarlanabilen bir yapıya sahiptir. 18mm standart boyut yerine 13mm hidrolik-manyetik minyatür devre kesici kullanmak, aynı ortamda %30’dan fazla alan kazandırarak kullanıcıya sistem kurulumu konusunda çeşitli esneklikler sağlar.

Bir diğer önemli faktör ise, özellikle modern teknolojinin odaklandığı sürdürülebilirlik konusudur. Hidrolik-Manyetik ürünlerinde ısınan bimetal (birbiriyle birleştirilen metal parçalar) parçalar bulunmamakta ve böylece enerji kaybı gerçekleşmemektedir. Hidrolik-Manyetik MCB, %45 daha düşük iç dirence sahip olup sürdürülebilirlik konusunda çözüm sunmaktadır.

Diğer bütün ürünlerimizi incelemek için burayı tıklayınız.