İvme Sensörü (Akselerometre) Nedir ?

Türkiyede temsilciğini yaptığımız Hansford Sensors tarafından üretilen ivme sensörü (akselerometre) titreşimi ölçen veya bir cisme uygulanan ivmeyi ölçüp çıkış değeri veren elektronik bir cihazdır. Titreşim tarafından uygulanan kuvvet ya da ivmedeki değişim ivme sensörünün yapısındaki fizyoelektrik materyali sıkıştırır. Böylece sensör, yapısındaki fizyoelektrik sayesinde uygulanan kuvvetle orantılı olacak şekilde bir elektrik sinyali açığa çıkartır. Ayrıca bu sinyal uygulanan kuvvete bağlı olduğu kadar ivmeyle de orantılı olacak şekilde değişkenlik göstermektedir.

İvme Sensörü (Akselerometre)

İvme Sensörü (Akselerometre) Özellikleri

Hansford Sensors ivme sensörleri 4-20mA çıkışlıdır ve bu yüzden de PLC(programlanabilir mantıksal denetleyici), SCADA(Merkezi Denetleme ve Veri Toplama), DCS (Dağıtım Kontrol Sistemleri) ve BMS (Bina Kontrol Sistemleri) gibi mantıksal operatörlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca İvme sensörü (akselerometre) piyasada titreşim (vibration/vibrasyon) sensörü olarak da geçmektedir. Temel prensip olarak ivme şiddetini ölçerler ve bunun sonucunda da kendi ölçüm aralığına göre bu ivme değerini analog bilgi olarak bağlı sistemlere aktarabilmektedirler. Bununla birlikte vibrasyon sensörleri, sismik aktivitelerin takibinde de kullanılabilmekte ve olası deprem durumunda sistemlerin ve tesislerin korunması için emniyet bariyeri olarak kullanılabilmektedir.

İvme Sensörü (Akselerometre) Kullanım Alanları

Makine vibrasyon ölçümleri şaftlarda, makine bilyelerinde oluşabilecek bozulmalardan kaynaklı arızaların önceden tespit edilebilmesini sağlayarak zamanında müdahale imkânı sunarlar. Bu sebeple küçük bakım bütçeleri ile büyük arızaların, zaman, işgücü ve üretim kayıplarının en aza indirilmesine olanak tanırlar. İvme Sensörü (Akselerometre) Kullanım alanlarına örnek olarak türbinler, fanlar, silindirler kompresörler verilebilir. Ayrıca bu sensörler metal endüstrisi, eczacılık, rüzgar türbinleri, denizcilik, kağıt sanayi, madencilik ve inşaat sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir.

Aşağıdaki tabloda ivme sensörlerinin (veya akselerometre) teknik detayları yer almaktadır. Bu tablodaki verilerle ya da teknik dökümandaki bilgilere göre uygun model seçimi yapılabilir. Böylece uygulama alanına uygun doğru ivme sensörü belirlenebilir. Ayrıca ivme sensörlerinin çeşitli uygulama alanlarına montajlarını kolaylaştıran çeşitli opsiyonlar da vardır. Böylece ivme sensöründen güvenilir çıkış sinyalleri alınabilmektedir. İvme sensörlerinin montajı veya konektörler hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Üretici

: Hansford Sensors (U.K.)

Model

: HS-420………….. (Model kodu ürüne göre değişkenlik gösterir.)

Tanım

: İvme Sensörü (Vibrasyon Sensörü veya Accelerometer)

Sensör Boyutları

: 51 mm x ø28mm (Bağlantı diş tipi opsiyoneldir.)

Uygulama Alanları

: Makine (Pompalar, fanlar, silindirler, kompresörler veya deprem sensörleri)

Sensör Koruma Sınıfı

: IP65, IP67 veya IP68

Besleme Gerilimi

: 15-30 VDC (Loop beslemeli “veya 4-20mA” / 2 uçlu sensör)

Çıkışlar

: 4-20mA

Bağlantı Tipi

: Pur / Örgülü / Silikon / FR Kablolu veya 2 Pinli / M12 Soketli.

Ölçüm Aralığı

: Ölçüm aralıkları seçilebilir.

Ek Opsiyonlar

: IS çıkış, PT100 çıkışı veya Sıcaklık çıkışı.

Hansford Sensors titreşim sensörü ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.