GILL Sıvı Seviye Sensörü

GILL Sensors – Sıvı Seviye Sensörü Nedir, Nerelerde Kullanılır?

GILL Sıvı Seviye Sensörü
Gill Sıvı Seviye Sensörü

Gill Sensors sıvı seviye sensörleri, doğru ve güvenilir sıvı seviye ölçümü yapmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sensör tipi çeşitli ortam koşullarında çalışmak için elverişli donanıma sahiptir. Ayrıca sağlam yapısı sayesinde oldukça uzun bir kullanım ömrü sunan sıvı seviye sensörü, özellikle zorlu ortam koşullarında bile çevresel faktörlerden etkilenmeden stabil bir ölçüm yapabilmektedir.

Sıvı Seviye Sensörünün Tanımı ve Kullanım Alanları

Sıvı Seviye Sensörü Nedir?

 GILL Sensors sıvı seviye sensörleri, yakıt, yağ, su, soğutucu sıvı, biyoyakıt gibi su bazlı sıvılarda seviye ölçümü yapabilmektedir. Çeşitli sıvılarda yaptığı ölçümler ile sensör, bu doğrultuda çıkışlar vererek mevcut sıvı seviyesini kullanıcıya bildirmektedir. Ayrıca bu sensör, 0-5V aralığında analog çıkış verebilecek şekilde tamamıyla konfigüre edilebilir yapıdadır. Bu sayede sıvı seviye sensörü, birçok endüstri standartlarında kullanıma elverişlidir.

Sıvı Seviye Sensörü Nasıl Çalışır?

Geleneksel tank seviye sıvı ölçüm yöntemlerinde çıkışlardan çoğu zaman hatalı değerler okunmaktadır. Bu hatalı değerler ortamdaki sıcaklık, katı yağlar, yağlar, köpük ve toz gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır. İletken veya kapasitif ölçüm yapan sıvı seviye sensörleri ile hatalı değer okumaların önüne geçilmiştir. Bu sayede çıkışlardan doğru ve güvenilir değerler elde etmek mümkündür.
Ölçüm öncesinde sensör kalibrasyonu, boş ve dolu tank seviyeleri baz alınarak yapılmalıdır. Kapasitif sensörlerde dielektrik sıvı, kapasitör elektrotlarının arasına geldiğinde, kapasitans değeri sıvı seviyesine bağlı olarak değişecektir. Buradaki kapasitans değeri kapasitörün elektrot uçları arasına akan suyun miktarıyla doğru orantılıdır. Yani daha fazla sıvı girişi olduğunda çıkışlarda daha fazla kapasitans değeri okunabilecektir. Böylelikle sıvı seviyesi doğru bir şekilde ölçülebilecektir. İletken ölçüm yapan sensörlerde ise proba temas eden iletken sıvının miktarı ile sıvı seviye tespiti mümkün olmaktadır.

Sıvı Seviye Sensörleri Nerelerde Kullanılır?

 
Sıvı seviye sensörleri raylı sistemler ve su altı uygulamalarının da dahil olduğu ulaşım sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca sıvı seviye sensörleri özellikle türbülans ve köpüklü sıvılar gibi zorlu koşullarda bile ölçüm yapabilmektedir.Ayrıca yüksek sıcaklık koşullarında arazi ve askeri araçlarda da kullanılabilen sıvı seviye sensörleri, endüstriyel proses kontrollerinde güç sektörlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Ağırlığın öncelikli olduğu insansız hava araçlarında, atık sularda, aşındırıcı sıvılarda askeri tanklarda ve askeri arazi araçlarında da doğru ve güvenilir bir ölçüm alınmaktadır.

Gill sıvı seviye sensör çeşitleri ve daha fazla Gill ürünleri için burayı tıklayabilirsiniz.