GIGAVAC (Sensata) CANBus Haberleşme Protokollü DC Kontaktör (MXC/GXC Serisi)

CANBus arayüz sistemine sahip GIGAVAC MXC/GXC serisi DC kontaktör akım, gerilim, sıcaklık, sistem durumu, açma veya kapama sayısı gibi tüm verileri CANBus arayüzü sayesinde kullanıcıya bildirebilen bir sisteme sahiptir. Ayrıca bu kontaktörlerin aşırı akım kesme noktaları, alçak gerilim ve yüksek gerilim ayarlama noktaları, devreye güç verme ve devreyi gecikmeli olarak açma gibi özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede DC yük anahtarlama işlemi gerektiren CANBus sistemlerinde kullanıcı herhangi ek bir maliyete girmeden doğrudan sisteme entegresyon sağlayabilmektedir.

Piyasadaki OEM (orijinal ürün üreticileri) ve çeşitli diğer üreticiler MXC ve GXC kontaktör serileri ile akımı monitörlemek, terminal gerilimini, kontrol voltajını, kontaktör ya da sistemin sıcaklığını, kontaktör genel durumunu ve döngü sayısını kolayca izlemek için CAN-bus’a bağlanabilmektedir. Ayrıca yeni nesil kontaktörler ile kullanıcılar alçak gerilim ve yüksek gerilim noktalarını ayarlayabilmekte ve aşırı akım kesme noktaları, güç verme durumları ve gecikmeli açma gibi özel parametreler belirleyebilmektedir. GIGAVAC MXC/GXC serisi akıllı kontaktörler veri toplama, telekomünasyon veya tahmini bakım gibi önemli özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde AR-GE, prototip oluşturma, test ve geliştirme aşamaları ile herhangi yeni bir uygulama, proje veya programda kullanılabilmektedir. Uygun datasheet dosyaları sayesinde tasarımcılar yeni nesil MXC ve GXC kontaktör serilerini dakikalar içerisinde basitçe kurulum sağlayarak sistemlerinde kullanabilmektedir.

Yeni MXC ve GXC CAN-bus haberleşme protokollü kontaktörler önemli verilerin okunabildiği ve böylece müşterilere eşsiz performans özelliklerinin sunulduğu yepyeni bir teknolojiye sahiptir.

CANBus İletişim Sistemli GIGAVAC MXC/GXC Kontaktör Faydaları

 • İletişim için kompleks analog sinyal yolları yerine ECU (Electronic control unit /Elektronik kontrol birimi) kullanılmaktadır. Böylece olası hatalar en aza indirgenebilmektedir. Ayrıca bu sistemin  bağlantısı kolayca yapılabilmektedir. Sistemin kurulum maliyeti de oldukça düşüktür.
 •  CAN bus bir giriş noktasından bütün ECU’lar ile haberleşebildiği bir iletişim ağına sahiptir. Bu sayede merkezi kontrol, veri toplama ve konfigürasyon gibi hızlı ve spesifik işlemler kolayca yapılabilmektedir.
 • Sistem, dış ortamdan gelen istenmeyen elektrik sinyallerine ve elektromanyetik girişimlere karşı tamamen izole bir haldedir.
 • Sistem, dış ortamdan gelebilecek elektrik sinyallerden ve elektromanyetik girişimlerden (EMI – Electromagnetic Interference) etkilenmemektedir. Bu yüzden sistem, kritik uygulamalar için oldukça idealdir. Ayrıca haberleşme hiçbir şekilde kesintiye uğramamaktadır.

CANBus İletişim Sistemli GIGAVAC MXC/GXC Kontaktör Kullanım Alanları

 • Otomotiv
 • Endüstriyel uygulamalar
 • Askeri uygulamalar
 • Havacılık
 • Madencilik & İnşaat
 • Kamyon ve otobüsler
 • Enerji depolama sistemleri
 • Yenilenebilir enerji uygulamaları
 • Şarj istasyon altyapıları
 • Ar-Ge Projeleri
 • Prototip uygulamaları
 • Kavram kanıt uygulamaları

GIGAVAC MXC15 ve MXC16 Serisi

GIGAVAC (Sensata) MX serisi kontaktörler GIGAVAC patentli seramik başlığa sahip olup hermetik olarak yalıtılmıştır. Hermetik olarak yalıtılmış bu AC ve DC kontaktörler MIL-R-6106 standartlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu sayede MX serisi kontaktörler, özellikle askeri araçlar ve ağır hizmet uygulamaları için idealdir. Bobini kaplayan hermetik olarak yalıtılmış kapsam, kontakları ve elektronik bileşenleri çeşitli ortam faktörlerinden korur.  Seramikten metale kaynak, kontaktörün 200 °C’ye varan ekstrem sıcaklıklarda çalışabilmesini sağlar.

Gümüş kontaklar uzun ömürü garantilemektedir. Ayrıca kontak kaynağı sayesinde ani ve aşırı yük durumlarında bile işlem görülebilmektedir. Bobin çifti, tasarımı sayesinde bobinin düşük güçte PWM (Pulse Width Modulation/ Darbe genişlik modülasyonu) sebebiyle ortaya çıkan EMI (Electromagnetic Interference / Elektromanyetik Girişim)’lerden etkilenmeden çalışmasını sağlamaktadır. NO (Normally Open /Normalde Açık), NC (Normally Close /Normalde Kapalı) ve kilitleme seçenekleri bulunan kontaktörlerin, entegre akım ve/veya gerilim algılama özellikleri de bulunmaktadır.

GIGAVAC GXC15 ve GXC16 Serisi

GIGAVAC (Sensata) GX serisi kontaktörler GIGAVAC patentli seramik başlığa sahip olup hermetik olarak yalıtılmıştır. GX kontaktörler, DC yükleri 800 V DC ye kadar yükseltebilmektedir. RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive / Tehlikeli Maddelere Karşı Kısıtlama Direktifi) uyumlu bu kontaktörler su altı, -55°C den 85°C’ye varabilen sıcaklıklar gibi ağır koşullar altında çalışarak istenilen şekilde performans sağlayabilmektedir.

Bu kontaktörler (solenoid ya da röle olarak da bilinir). Ağır taşıtlar ve ekipmanları, otobüsler, acil durum taşıtları, elektrikli taşıtlar, hibrit taşıtlar, bot ve tekneler, raylı sistemler, madencilik, yağ ve fabrika otomasyon sistemleri, batarya şarjında güç yönetim sistemleri, yakıt hücreleri, yedek batarya, güneş rüzgar ve hidrolik enerji sistemleri gibi uygulamalarda uzun ömür ve yüksek güvenilirliği sağlamaktadır. Kontaktörler, cRUus standartlarına uygundur.

GIGAVAC MXC/GXC serisi DC kontaktör Özellikleri

 • Şase Tipi Güç Terminalleri: Bu sayede sistemde yönlendirilmiş güç kabloları gerekmez. Ayrıca özel bus-bar iletim sistemine ya da bağlantı noktalarına da ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Seramik Kaplama: Aşırı akım durumlarında yangın veya erime gibi riskleri en aza indirir. Bu seramik kaplama 175 °C Sıcaklığa Kadar Koruma Sağlamaktadır. Benzer teknoloji gelişmiş havacılık uygulamalarında kullanılmaktadır.
 • Hermetik Yalıtımlı, Gazla Doldurulmuş Hazne: Tehlikeli ortamlarda UL1604 için Sınıf I & II, Div 2 ve Sınıf III, geçici (30 dakikalık) sıvı teması için IP67, basınçlı sıvı teması için IP69K, dış yanma koruması için SAE J1171, yanıcı gazlara karşı koruma için ISO8846 ve MIL-R-6106 ihtiyaçları için idealdir.
 • Yüksel Verimliliğe Sahip DC Bobin Çifti: Oldukça düşük ve devamlı bobin gücüyle EMI (Electromagnetic Interference/ Elektromanyetik Girişim) ya da gürültü olmadan sisteminizi kontrol etmenize olanak sağlar.  
 • Çalışma Esnekliği: Performanstan ödün vermeden herhangi bir yönde istenildiği gibi kurulum sağlanabilir.
 • Bobin Bastırıcı Entegre Sistem: Dahili entegre bobin sayesinde gerektiği durumlarda maliyet ve zamandan tasarruf sağlayarak kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
ÜrünÇalışma Parametreleri
Özellikler
Marka

MXC15
350A, 48VDüşük gerilim ve düşük akım uygulamaları için idealdir. Düşük profil kurulumu ve ana terminallerin şase tipi montajı, paketlemeyi kolaylaştırır.GIGAVAC

MXC16
600A, 48VAynı güç dağıtım kontaktöründen birden fazla yükün geçtiği düşük gerilim, yüksek akım uygulamaları için idealdir. GIGAVAC

GXC15
350A, 800VGüvenlik ve performans takibi için güncel monitörleme işleminin yapıldığı yüksek gerilim uygulamaları için idealdir. GIGAVAC

GXC16
600A, 800VYüksek gerilim için idealdir, maksimum güç çıkışı ve kritik performans gerektiren yüksek akım uygulamalarında tercih edilebilir bir tasarıma sahiptir. GIGAVAC

GIGAVAC MXC/GXC serisi DC kontaktör Teknik Notları

GIGAVAC MXC/GXC serisi DC kontaktör ve teknik notları aşağıda verilmiştir.

 1. Anahtarlama döngüsünde A1(+)’den A2(-)’ye doğru akan akım dikkate alınmalıdır. Bu sebeple en iyi performans için kontaktör, akım A1(+)’den A2(-)’ye akacak şekilde kurulmalıdır. Farklı kontaktörleerde Ters yönde akan açma akımı, açma sırasında performans kaybına ve kontaktörün ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Kapalı kontaktörlerde akan akımın yönü önemli değildir.
 2. Kapasitörlü uygulamalar, ön şarjlı devre gerektirmektedir.
 3. Devrenin elektriksel ömrü, 27μH maksimum endüktans ile dirençli yük testine dayanmaktadır. Her uygulama, farklı koşullar gerektirdiğinden dolayı kontaktörlerin en kötü senaryoda bile çalışıp ağır koşullar altında doğru performansı verebileceğinden emin olunmalıdır.  
 4. Dielektrik, yalıtım direnci ya da kontak direnci belirtilen değeri aştığında kontaktörün kullanım ömrü (EOL) sona erer.

Önemli Uygulama Notları

 • Kontak dirençleri 100A’den fazla akımlarda ölçülmektedir. 
 • Çalışma süresi 25°C’de ölçülür. Ölçüm, 7ms sıçramalar içermektedir.
 • Yalıtım direnci kullanım ömründen sonra 50 mΩ’dur.
 • Kontaktör 125°C’ye varan sıcaklıklarda işlem görebilir. Spesifik ortam koşullarında, maksimum terminal sıcaklık değerleri aşılmadığı sürece kontaktör çalışabilmektedir.
 • Kontaktörün iki bobini bulunmaktadır. İki bobin de kontaktörü yeniden enerjilendirmeye yarar. Yaklaşık 75 milisaniye sonra, bobinlerden biri elektronik olarak devreden çıkarılır. Kalan bobin ise düşük ve devamlı bir güç ile kontaktörün verimli çalışmasını sağlamak için devreyi besler. Bu işlem, mümkün olan en düşük bobin gücüyle çalışarak devreyi PWM (Pulse Width Modulation / Sinyal Genişlik Modülasyonu) elektronik bileşenlerinin kullanıldığı sistemlerde meydana gelen (EMI / Electromagnetic Interference) elektromanyetik girişimlerden korumak için yapılmaktadır.
 • Kontaktör, direnci sıcaklığa göre değiştiren bir bobin tarafından çalıştırılmaktadır. Nominal gerilimde belirtilen ani akım, tutulan akım ve bobinde tutulan güç 25°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda nominal değerlerden daha düşük, 25°C’nin altındaki sıcaklıklarda ise nominal değerden daha yüksektir. Benzer şekilde, alınan ve verilen gerilimler için de bu durum aynıdır. Alınan gerilim devreyi enerjilendirmek için kullanılırken, verilen gerilim ise devrenin enerjisini kesmek için kullanılmaktadır.
 • Bobin voltajı yükseltilemez. Gereken gerilim, düzgün bir çalışma için sabit bir şekilde uygulanmalıdır.
 • Temas kaynağından kaçınmak için nominal akımı sürekli akımla sınırlamak gerekmektedir.
 • Bobinler FET tarafından içten anahtarlanmştır, bu sebeple bobin çıkışlarında herhangi bir elektriksel gürültü oluşmamaktadır.

CAN Bus Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

CAN (Controller Area Network) bus, elektronik olarak haberleşme sağlayan, kullanıcıyı bu doğrultuda bilgilendirebilen bir iletişim sistemidir. Bu sistem, ECU aracılığıyla iletişim sağlayan, birbirleriyle bağlantılı bir ağ iletim sistemine sahiptir. (ECU: Electronic control unit /Elektronik kontrol birimi, node/düğüm olarak da bilinir.) Bu bağlantılar sayesinde, herhangi bir bilgi tüm bağlantı noktalarıyla paylaşılabilmektedir. 

CANbus haberleşme protokolüne sahip MXC/GXC serisi kontaktörler veri toplama, iletişim (telematik), prototip, uzaktan tanılama gibi işlemlerin kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. GIGAVAC MXC/GXC serisi DC kontaktörler ve özellikleri bu şekildedir.

MXC Kontaktörü ile ilgili dökümanlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. GXC Kontaktörü ile ilgili dökümanlara da buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla GIGAVAC ürünümüzü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.