GIGAVAC GigaFuse Nedir? Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

GIGAVAC , yalıtımlı sigorta ürünlerini piyasaya sürdüğünden bu yana ileri anahtarlama teknolojisi alanındaki liderliğini sürdürmektedir. GIGAVAC GigaFuse, yüksek gerilim, yüksek güçlü sigorta uygulamalarında kullanılabilen dünyadaki tek hermetik yalıtımlı elektromekanik sigortadır.

GigaFuse Çalışma Mantığı

GIGAVAC GigaFuse

GIGAVAC GigaFuse, devreyi normal bir sigortadan daha hızlı açabilen bir yapıya sahiptir. Sigortalara kıyasla normal çalışma koşullarına daha yakın şekilde yapabilmesi devrede herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Bu ürün hızlı tepkili ve düşük ısı üretimiyle direnci önemli ölçüde azaltabilen bir tasarıma sahiptir. Ayrıca GigaFuse, devreyi aşırı akım gibi riskli durumlarda 3ms gibi kısa bir sürede açabilmektedir. Böylece termal yaşlanma, güç kaybı, yıpranma gibi olasılıkları elimine etmekte ve sistem verimliliğini artırmaktadır.

GigaFuse Çalışma Şekli 

GIGAVAC GigaFuse Çalışma Grafiği

Ayrıca bu ürünün hem pasif hem de pasif/aktif versiyonları bulunmaktadır. GigaFuse akımla oluşan manyetik alandan faydalanarak devreyi tetikler ve açar (Lorentz Kuvveti). Grafikte GigaFuse çalışma mantığına dair bir şekil gösterilmiştir. Bu grafikteki mavi çizgi, tetiklenme eşiğini temsil etmektedir. Bu çizgi ayrıca cihazın devreyi bir sigortadan daha hızlı ve istenilen çalışma koşullarına daha uygun bir şekilde açabileceğini de göstermektedir. Ayrıca bu ürünün hem pasif hem de pasif/aktif versiyonları bulunmaktadır. GigaFuse akımla oluşan manyetik alandan faydalanarak devreyi tetikler ve açar (Lorentz Kuvveti). Grafikte GigaFuse çalışma mantığına dair bir şekil gösterilmiştir. Bu grafikteki mavi çizgi, tetiklenme eşiğini temsil etmektedir. Bu çizgi ayrıca cihazın devreyi bir sigortadan daha hızlı ve istenilen çalışma koşullarına daha uygun bir şekilde açabileceğini de göstermektedir. Eşik değeri, farklı devre sistemlerine bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterebilmektedir.

GigaFuse Çalışma Parametreleri

Grafikte, sol tarafta nominal akım değerinde çalışmakta olan motorun çalışma alanı, termik sigortanın yapabileceği maksimum açma değeri, kontaktörün kesme limiti değeri, motorun hasar almaya başladığı eşik değeri, bağlantının hasar görmeye başladığı eşik değeri, GIGAVAC GigaFuse açma değeri, sağ tarafta da aşırı ısınmaya bağlı hasar bölgesi yer almaktadır. Grafiğe göre GigaFuse, 1000A değerinde (ayarlanabilir) devreyi açarak aşırı akım ve diğer çeşitli sorunlara karşı sistemi korumaktadır. Klasik termik sigorta ve kontaktör çiftinde ise termal ısınma sonucu motor ve diğer elektronik bileşenler aşırı ısınmaya bağlı olarak zarar görmektedir.

500 amperlik kontaktör ve 500 amperlik sigorta çiftinin kullanıldığı bir sistemde, 1000 amperde kesme işlemi saniyeler sürmektedir. Ancak GigaFuse, 1000 amperde kesme için ayarlanabilir mekanizmaya sahip olup, kesme işlemini 3 milisaniyede yapabilmektedir. Bu mekanizma, uygulama alanlarına bağlı olacak şekilde ayarlanabilmektedir. Termik sigortalarda akım seviyelerinin, bir sigortanın tetiklenmesi için termal noktaya ulaşmadan kontaktörün yükü kesme kabiliyetini aşabileceği gri bir bölge vardır. Termik sigortanın aktifleşeceği ancak kontaktörün kesme kabiliyetinin aşıldığı bu zaman süresi, GigaFuse ile giderilmiştir.

GigaFuse çalışma sırasında oldukça düşük ısı üretmektedir. Bunun sayesinde cihaz, termal yaşlanmalara ve devrenin sıcak/soğuk döngüleriyle oluşabilecek hatalı açmalara karşı bağışıklığa sahiptir. Bu tip sıcaklık döngüleri sigorta içindeki metal iletkenlerin zamanla kırılgan olmasına sebep olur. Bu durum, bağlantının fiziksel bütünlüğünü de tehdit ederek sistemin çalışma ömrünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Fakat GigaFuse ortam sıcaklıklarından bağımsız bir şekilde hızlı ve tutarlı bir biçimde çalışmaya devam edebilmektedir. Ayrıca GigaFuse oldukça düşük kontak direncine (0.15 mΩ’dan daha düşük) sahiptir. Bu özelliği sayesinde GigaFuse, düşük güç kaybı ve yüksek verimlilikle elektrik sistemlerinde kolaylıkla çalışabilmektedir. Ürünün teknik özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Araçlarda (EV) GigaFuse

GigaFuse özellikle yeni nesil elektrikli araçlarda (EV) maksimum güvenliği sağlayabilecek kapasitededir. Elektrikli araçlarda yer alan gelişmiş batarya sistemlerinde güç elektroniği bileşenlerinin kalitesi, ürünün niteliğini, işlevselliğini ve güvenilirliğini belirlemede oldukça önemlidir. GigaFuse, EV’lerde yer alan batarya sistemini olası bir riske karşı korumaktadır. EV’lerde yer alan yoğun enerji nedeniyle herhangi bir termal kaçak, yangına sebebiyet verebilir. GigaFuse, bu riski en aza indirgeyerek güvenli bir kullanım sunmaktadır.

Elektrikli Araçlarda (EV) Şarj Bağlantısı

        Bu tip elektronik bileşenlerde güvenlik sistemleri kritik   rol oynamaktadır. Bazı durumlarda güvenlik sistemleri       anında müdahele ve güvenilirlik konusunda yetersiz   olabilir. Bu yüzden bütün sistem geri dönülemez bir arıza ile karşı karşıya kalabilir. GigaFuse, hızlı tepki verebilen, tamamen hermetik yalıtımlı elektromekanik bir cihazdır. Özellikle termal yaşlanma ve hatalı açma gibi problemlerin yaşandığı durumlar için oldukça elverişli bir donanıma sahiptir. Yeni nesil batarya sistemlerindeki yüksek akım seviyeleri ve güç yoğunlukları, yüksek performansta çalışan güvenli bileşenler gerektirmektedir. GigaFuse gibi devre koruma çözümleri, tasarımcılara gelişmiş batarya sistemlerinde gereken koruma düzeyini fazlasıyla sağlamaktadır. Bu yeni nesil teknoloji bugünden geleceğe devre koruma konusunda güvence verebilmektedir.

Ek olarak GigaFuse gibi gelişmiş elektrik koruma cihazları sadece gelişmiş batarya sistemlerinde sınırlı değildir. Bu koruma cihazları aynı zamanda yüksek güç sistemlerinde de güvenli bir devre garanti etmektedir. Hareket kontrol, alternatif enerji üretimi gibi kompleks uygulamalar, GIGAVAC GigaFuse’un verimliliğinden, termal performansından ve hızından faydalanabilmektedir.

Daha fazla GIGAVAC ürünümüzü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.