Açma Gecikmeli DC Kontaktörler (Gigavac MXST15/MXST16 Serisi 350A/600A)

GIGAVAC (Sensata) marka akıllı dc kontaktör serisi ürünlerinden olan MXST15 ve MXST16, açma gecikmeli DC kontaktörler olarak üretilmektedir. Bobin enerjisi kesildikten sonra, önceden ayarlanmış süre boyunca devreyi kapalı tutmaya devam eder. Yani önceden belirlenen süre sonunda devreyi açarak enerjiyi kesebilmektedir. Ayrıca bu kontaktörlerde açma zamanı sisteme göre ayarlanabilmektedir.

MXST15 ve MXST16 serisi bu DC Kontaktörler ana devre kumandası kesildikten sonra bir süre daha çalışır durumda kalması gereken bileşenlerin bulunduğu sistemlerde kullanılmaktadır. Sürekli kontak akım taşıma kapasitesi MXST15 serisi için 350A iken, MXST16 serisi için 600A’dir. Bu kontaktörlerin ani akım dayanım değerleri ise sırasıyla 3000A ve 5000A’dir.

Her iki seride de 100.000 açma veya kapamaya varan mekanik kontak ömrü vardır. Bobin kontrol gerilimleri ise her iki seri modelde opsiyonel olarak 12VDC veya 24VDC olarak seçilebilmektedir.

Ayrıca açma gecikmeli kontaktörler için gecikme süresi, ürünün siparişi sırasında belirlenmelidir. Ürünlerin gecikme süreleri sipariş sonrasında değiştirilememektedir.

MXST15 Serisi DC Kontaktör
MXST16 Serisi DC Kontaktör

MXST15/MXST16 Serisi Açma Gecikmeli Kontaktörlerin Özellikleri

ÜreticiGIGAVAC / Sensata Technologies (USA)
ModelMXST15 _ -mm-ss
MXST16 _ -mm-ss
TanımAçma Gecikmeli DC Kontaktör.
Ürün Ölçüleri82,3 mm x 137,2 mm.
Uygulama AlanlarıDC akım devreleri, elektrikli araçlar veya DC akım kaynakları, vs.
Koruma SınıfıIP67 / IP69K
Besleme Gerilimi12 veya 24 VDC (opsiyonel)
Kontak Akım KapasitesiMXST15 serisi için 350A
MXST16 serisi için 600A
Aşırı Akım KapasitesiMXST15 serisi için 3.000A
MXST16 serisi için 5.000A
Yardımcı Kontak TipiN/A
Diğer ÖzelliklerMXST15 Series
MXST16 Series

Uygulama İle İlgili Önemli Notlar

MXST açma gecikmeli kontaktörler sistemden güç kesilse bile belirli bir süre daha enerjiye ihtiyaç duyan devre elemanlarının kullanıldığı uygulamalar için üretilmiştir. Kontaktör, bir “OFF” sinyaliyle (genelde kontak anahtarı tarafından) tetiklenir ve programlanmış süre boyunca enerjiyi korur. Sonrasında ise (programlanmış süre dolduğunda) OFF konumuna gelerek enerjiyi keser.

Kontaktörün iki bobini bulunmaktadır. İki bobin de kontaktörü yeniden enerjilendirmeye yarar. Yaklaşık 75 milisaniye sonra, bobinlerden biri elektronik olarak devreden çıkarılır. Kalan bobin ise düşük ve devamlı bir güç ile kontaktörün verimli çalışmasını sağlamak için devreyi besler. Bu işlem, mümkün olan en düşük bobin gücüyle çalışarak devreyi PWM (Pulse Width Modulation / Sinyal Genişlik Modülasyonu) elektronik bileşenlerinin kullanıldığı sistemlerde meydana gelen (EMI / Electromagnetic Interference) elektromanyetik girişimlerden korumak için yapılmaktadır.

Bypass pini zamanlayıcı devreyi geçersiz kılarak kontaktörün ani açma yapması gereken durumlarda kullanılabilir. Böyle bir durum olmadığı sürece Bypass pininde herhangi bir bağlantı yapılmasına gerek yoktur.

Dikkat: Gerilim kontrol modunda, Pin 1 dijital girişi açık bırakın veya düşük değere çekin. Pin 6 dijital çıkışı ise yalnızca açık bırakın.

Ayrıca I²C opsiyonuyla kullanıcıya ayarlanabilir ve kontrol edilebilir zaman geciktirme özelliği de sunulmaktadır.

Daha fazla GIGAVAC ürünü için buraya tıklayabilirsiniz.