DC Düşük Gerilim Koruma Kontaktörü (MXSL15 Serisi)

GIGAVAC MXSL15 serisi DC düşük gerilim koruma kontaktörü bağlı olduğu devreyi olası voltaj düşümlerine karşı koruyan bir devre kesicidir. Bazı durumlarda batarya ömrünün dolması veya şarj devresi arızaları gibi olası sebeplerden dolayı voltaj düşümü yaşanabilir. MXSL15 serisi kontaktör, devre üzerinde oluşabilecek kaynak gerilim zayıflamalarını önceden tespit edebilir. Tespit sonrası kullanıcıya alarm vermeye başlayan bu kontaktör, voltajın alarm verilen seviyeden daha da düşmesi halinde devreyi açarak hem yükü hem de devreyi koruyabilmektedir.

MXSL15 serisi DC Kontaktör, tam kesme öncesi, önceden ayarlanmış ön seviye alarmı ile kullanıcıyı/operatörü uyarabilmektedir. Bu sayede sistem tamamen devre dışı kalmadan önce kullanıcıya/operatöre yeterli müdahele zamanı kalmaktadır.

MSXL15 serisi kontaktörler aynı zamanda koruma durumunda iken arıza sonrası kontroller, marş durumu, şarj devresi arızasının giderilmesi vb. işlemlerden sonra devreyi yeniden enerjilendirebilir. Ancak bu süre içerisinde voltaj seviyesi belirlenen sınırın altında ise kontaktör devreyi açarak koruma durumuna devam edecektir.

Sürekli akım taşıma kapasitesi 400A’e kadar çıkabilen MXSL15 serisi kontaktörün  kesme gerilim değeri ayarlanabilmektedir. Ayrıca aşırı akım kapasitesi 3.000A seviyelerini bulan bu ürünün 100.000 açma/kapamaya varan kontak ömrü vardır. Kontrol voltajı 12VDC veya 24VDC olarak seçilebilmektedir. Daha detaylı bilgi için ürün bilgi dokümanını inceleyebilirsiniz.

GIGAVAC Kontaktör

MXSL15 Serisi Kontaktörün Kullanılışı ise Şu Şekildedir:

Videoda da görülebileceği üzere, sistemde MXSL15 serisi düşük gerilim koruma kontaktörü yer almaktadır. Sistemdeki voltaj kademeli olarak düşürüldüğünde devredeki alarm kullanıcıya durumu bildirmek için yanıp sönmeye başlamaktadır. Ancak herhangi bir müdahele olmaması durumunda bu alarm ışığı daha seri yanıp sönmektedir. Eğer voltaj, kritik seviyeye kadar düşerse kontaktör, sistemi korumak için devreyi açar. Bu sırada kontaktör, sistemi yeniden enerjilendirebilmek için kendi devresinde güç toplar. Böylelikle sistem kritik voltaj seviyesinden kurtulunca da kontaktör sistemdeki bataryayı güvenli bir şekilde yeniden enerjilendirebilmektedir.

Üretici: GIGAVAC / Sensata Technologies (USA)
Model: MXSL15 _ E
Tanım: DC Düşük Gerilim Koruma (Kesme) Kontaktörü.
Cihaz Boyutları: 82,3 mm x 137,2 mm.
Uygulama Alanları: DC akım devreleri, elektrikli araçlar veya DC akım kaynakları, vs.
Koruma Sınıfı: IP67 / IP69K
Besleme Gerilimi: 12/24 VDC.
Kontak Akım Kapasitesi: 400A
Aşırı Akım Kapasitesi: 3.000A.
Diğer Özellikler: MXSL15 Series

Uygulama İle İlgili Önemli Notlar

Çalışma Prensibi: LVD (veya Low Voltage Directive) alçak gerilim direktifi, batarya ve yüklerin arasına bağlanır. Eğer gerilim kısa süreliğine limit değerin altına düşerse, LVD açılarak kendisi de dahil olmak üzere bütün yükleri keser. Bu işlem sayesinde bataryalar daha fazla voltaj düşümüne maruz kalmadan devre dışı bırakılır. Sistemi yeniden başlatmak için ise CLOSE pini aktifleştirilebilir. CLOSE pini, LVD’yi kapanmaya zorlayarak sistemin yeniden başlatılmasını sağlamaktadır.

Bobinler FET(Field-effect transistor/ Alan etkili transistör) tarafından içten anahtarlamalıdır. Bu yüzden bu bobin girişlerinde herhangi bir voltaj düşümü gözlenmez. OPEN ve CLOSE girişleri anlık anahtarlamada kullanılmalıdır. Eğer bütün anahtarlar bir anda kapatılırsa, sistemin düzenli çalışması sağlanamaz. CLOSE girişi minimum 100ms sinyal değerinde olmalıdır.

Daha fazla GIGAVAC ürünümüzü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Akıllı kontaktör serilerine dair tabloya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.