DC Aşırı Akım Koruma Kontaktörü (MXSA Serisi)

GIGAVAC üretimi MXSA serisi DC aşırı akım koruma kontaktörü devre üzerinde oluşabilecek aşırı akım durumunda devreyi açarak hem yükü hem de devreyi korumaktadır. Sürekli akım taşıma kapasitesi 600A’e kadar çıkabilen, kesme akım değeri ayarlanabilen ve de aşırı akım kapasitesi 5.000A seviyelerini bulabilen bu ürünün 100.000 açma veya kapamaya varan kontak ömrü vardır. Kontrol voltajı 12 V DC veya 24 V DC olarak seçilebilmektedir. Ayrıca yardımcı kontak seçeneği de bulunan MXSA serisinde yardımcı kontak, NO (Normally Open/Normalde Açık) veya (Normally Close/Normalde Kapalı) olacak şekilde tercih edilebilmektedir. Bundan dolayı aşırı akım koruma kontaktörleri spesifik uygulamalarda oldukça güvenli bir kullanım sağlamaktadır.

GIGAVAC MXSA Serisi DC Kontaktör
GIGAVAC MXSA Serisi DC Kontaktör Kesitleri

Rx Direnç Değeri (veya Akım Koruma Seviyesi) Hesabı ise şu şekilde yapılmaktadır;

Rx=(100kΩ*Istenilen Akım Kesme Değeri (A) )/600A

Üretici: GIGAVAC / Sensata Technologies (USA)
Model: MXSA _ _ _ _
Tanım: DC Aşırı Akım Koruma (veya Kesme) Kontaktörü.
Cihaz Boyutları: 82,3 mm x 137,2 mm.
Uygulama Alanları: DC akım devreleri, elektrikli araçlar veya DC yüksek akım kaynakları, vs.
Koruma Sınıfı: IP67 / IP69K
Besleme Gerilimi: 12/24 VDC.
Kontak Akım Kapasitesi: 350A / 600A
Akım Okuma Hassasiyeti: ± %7
Aşırı Akım Kapasitesi: 3.000A / 5.000A
Yardımcı Kontak Tipi: NO / NC.
Diğer Özellikler: MXSA Series

Uygulama İle İlgili Önemli Notlar

Vin kısmından güç verildiğinde, Vcontrol değeri Vcontrol:Close değerinden daha büyük olacaktır, böylece kontaklar kapanacaktır. Ancak Vcontrol, Vcontrol:Open değerinden daha düşük olursa kontaklar açılacaktır. Lojik seviyesinde kontrol için Vcontrol veya Vin kapılarının bağlantısı sağlanmalıdır. Değerler için uygulama parametrelerini inceleyebilirsiniz.

Devredeki akımın artması sonucu açma limiti aşıldığında kontaklar açılır. Böylece bu işlem sonrasında akım değeri tekrardan normale dönecektir. TRIP (veya açma) pini normalde açık drenajdır. Açma sonrasında, kontaktörün resetlenebilmesi için Vcontrol değerinin düşürülmesi gerekmektedir.

MXSA serisi kontaktörlerde akım açma seviyesi ayarlanabilmektedir. Bunun için şekilde de belirtildiği gibi kontaktöre bir Rx direnci bağlamak yeterli olacaktır. Uygulamalarınızda, parametlere uygun olacak şekilde Rx değeri seçilmesi oldukça önemlidir. Eğer direnç kullanılmazsa, açma değeri 600A olacak şekilde standartta kalacaktır.

Kontaktörün iki bobini bulunmaktadır. İki bobin de kontaktörü yeniden enerjilendirmeye yarar. Yaklaşık 75 milisaniye sonra, bobinlerden biri elektronik olarak devreden çıkarılır. Kalan bobin ise düşük ve devamlı bir güç ile kontaktörün verimli çalışmasını sağlamak için devreyi besler. Bu işlem, mümkün olan en düşük bobin gücüyle çalışarak devreyi PWM (Pulse Width Modulation / Sinyal Genişlik Modülasyonu) elektronik bileşenlerinin kullanıldığı sistemlerde meydana gelen (EMI / Electromagnetic Interference) elektromanyetik girişimlerden korumak için yapılmaktadır.

Akım Algılama: Ana kontaklardan (A2 ve A1) geçen akımı belirler. Akım algılama -600 ile +600 amp aralığındadır.

Pin 1: 0 V ile 5 V

Vout= (I/240) + 2.5

Daha fazla GIGAVAC ürünümüzü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.