Akselerometre, Transmitter ve Titreşim Sensörü Arasındaki Fark Nedir?

Hansford Sensors ürünleri piyasada genel olarak titreşim sensörü, akselerometre ve transmitter gibi ortak kavramlarla geçmektedir. Ancak bu üç kavramın da birbirinden farkı bulunmaktadır. Temel olarak bir titreşim sensörü aynı zamanda bir akselerometre çeşididir fakat bir akselerometre, terim olarak titreşim sensörü olmak zorunda değildir. Bir akselerometre (ya da ivme sensörü), esasen ivmenin kalitesine odaklanarak ölçüm yapmaktadır. Titreşim sensörleri ise ölçüm yaparken ivmenin miktarını da hesaba kattığından dolayı akselerometre tanımına uymaktadır.

Dikey Girişli Akselerometre & Yandan Girişli Akselerometre

Tipik bir titreşim sensörünün yapısında kütleye bağlı bir fizyoelektrik eleman yer alır. Bir akselerometrede de bulunan bu fizyoelektrik eleman, ivmesel kuvvete maruz kaldığında bir elektrik sinyali üretir. Açığa çıkan bu elektrik sinyali, fizyoelektrik elemanın maruz kaldığı kuvvetle doğru orantılıdır. Daha sonra bu sinyal, dahili elektronik elemanlar aracılığıyla yüksek seviye veri toplama ve kontrol sistemlerinde kullanılmak üzere yükseltilip sabitlenerek (sinyal doğrultma işlemi) çıkış sinyaline dönüştürülür. Bu sebeple akselerometre, temelde ivmeye göre ölçüm yaparak çıkış veren bir sensördür.

Titreşim transmitteri ise bir akselerometre olup 4-20mA çıkışa sahiptir. Döngü beslemeli özelliği sayesinde bu sensör, 4-20mA çıkışı ile birçok operatörle herhangi bir modül kullanmadan doğrudan haberleşme sağlamaktadır. PLC, BMS veya SCADA gibi mantıksal operatörlerle oldukça elverişli bir şekilde haberleşme sağlayarak çıkış verebilir. Genellikle makine aksamlarının (motor, fan ve pompa) değerlerini ölçmektedir.

Dikey Girişli Titreşim Sensörü

Özet olarak Akselerometre, Transmitter ve Titreşim Sensörü kavramlarının farkları bu şekildedir. Her üç kavram arasında tipik farklılıklar olsa bile temelde hepsinin yaygın kullanım alanları ortaktır. Ürünler inşaat sektörü, kağıt endüstrisi, madencilik, metal sanayi, otomotiv, askeriye ve çeşitli kamu hizmetlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca fanlar, mekanik sistemleri, pompalar, soğutma kuleleri, motorlar, dişli kutuları gibi önemli ekipmanlarda kullanılımı vardır. Öngörücü, önleyici bakımı destekleyen titreşim diyagnostikleriyle endüstriyel tesisin performansında ve verimliliğinde önemli ölçüde iyileştirmeler sağlamaktadır.

Daha fazla Hansford Sensors titreşim ürünlerimizi incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.