Akım Algılayan Analog Bilgi Çıkışlı DC Kontaktör (MXSB Serisi)

GIGAVAC tarafından üretilen MXSB serisi akım algılayan analog bilgi çıkışlı DC kontaktör devre üzerinde dolaşmakta olan akımın, analog çıkışlar üzerinden izlenebilmesini sağlayan bir yapıya sahiptir.

MXSB serisi kontaktörlerin 350A veya 600A olmak üzere iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bu devrelerde akım bilgisi için iki ayrı analog çıkış mevcuttur. Ayrıca MSXB serisi bu kontaktörler devre açıp-kapamanın yanında ana devreden geçen akım bilgisini de bu analog çıkışlar aracılığıyla kullanıcıya sunabilmektedir.

Kısa süreli yüksek akım kapasitesi 5.000A seviyelerini bulan bu ürünün 100.000 açma veya kapamaya varan kontak ömrü bulunmaktadır. Kontrol voltajı 12 V DC veya 24 V DC olarak seçilebilmektedir. Ayrıca yardımcı kontak seçeneği de bulunan MXSB serisi DC kontaktörlerde yardımcı kontak, NO(Normally Open/Normalde Açık) veya NC(Normally Close/Normalde Kapalı) olarak da tercih edilebilmektedir.

MXSB serisi DC kontaktörlerde analog akım bilgi çıkışlarının, 0-5V veya 0-10V olmak üzere iki ayrı seçeneği vardır. Tercih edilecek analog çıkış üzerinden ana devre akımı bir indikatör devresine, bir koruma devresine, PLC/SCADA sistemine veya kontrol devresine bağlanabilmekte ve bu bilgi ile kontrol, kumanda, koruma vb. işlemler rahatlıkla yapılabilmektedir.

GIGAVAC DC Kontaktör
0-5V çıkışı (Pin 5) : Sense V Out=((I(A) )/240+2,5) V
GIGAVAC DC Kontaktör Kesitleri
0-10V çıkışı (Pin 6) : Sense V Out=((I(A) )/120+5) V
Üretici: GIGAVAC / Sensata Technologies (USA)
Model: MXSB_ _ _ _
Tanım: Akım Algılayan Analog Bilgi Çıkışlı DC Kontaktör
Cihaz Boyutları: 82,3 mm x 137,2 mm.
Uygulama Alanları: DC akım devreleri, elektrikli araçlar veya DC yüksek akım kaynakları, vs.
Koruma Sınıfı: IP67 / IP69K
Besleme Gerilimi: 12/24 VDC.
Kontak Akım Kapasitesi: 350A / 600A
Akım Okuma Hassasiyeti: ± 7%
Aşırı Akım Kapasitesi: 3.000A / 5.000A
Yardımcı Kontak Tipi: NO / NC.
Diğer Özellikler: MXSB Series

Uygulama İle İlgili Önemli Notlar

Çalışma Prensibi: Kontaktör Coil+ ve Coil- (GND) pinlerine gücün uygulanması sonucu tetiklenir. Akım algılamalı devre, bobinden izole bir haldedir. Ayrıca Vin, Gnd çıkışlarını okuyabilmek için güce ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı iki adet Vout algılama pini bulunmaktadır. Bu pinlerden her biri farklı amper veya gerilim aralıklarına sahiptir. Her iki pin de ana kontaklardan (A2 veya A1 ) geçen akımı belirlemeye yarar.

Kontaktörün iki bobini bulunmaktadır. İki bobin de kontaktörü yeniden enerjilendirmeye yarar. Yaklaşık 75 milisaniye sonra, bobinlerden biri elektronik olarak devreden çıkarılır. Kalan bobin ise düşük ve devamlı bir güç ile kontaktörün verimli çalışmasını sağlamak için devreyi besler. Bu işlem, mümkün olan en düşük bobin gücüyle çalışarak devreyi PWM (Pulse Width Modulation veya Sinyal Genişlik Modülasyonu) elektronik bileşenlerinin kullanıldığı sistemlerde meydana gelen (EMI / Electromagnetic Interference) elektromanyetik girişimlerden korumak için yapılmaktadır.

MSXB serisi kontaktörler ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için ürün bilgi dokümanını inceleyebilirsiniz. Daha fazla GIGAVAC ürünümüzü incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.