Titreşim Sensörleri Nasıl Monte Edilmelidir?

Türkiye temsilciğini yaptığımız Hansford Sensors titreşim sensörleri ile ilgili bilgilendirme olarak hazırladığımız bu yazıda sensörlerin nasıl monte edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bir titreşim sensörünün (ivme sensörü, akselerometre, vibrasyon sensörü) montesi, onun çalışma performansını doğrudan etkilemektedir. Yanlış monteleme, koşullara göre okunan değerleri olumsuz etkilemekle kalmayıp aynı zamanda sensörün de tutarsız çalışmasına neden olur. Bu da okunan sensör değerlerinin doğruluğunu büyük ölçüde bozar. Dolayısıyla titreşim sensörünün doğru montesi, kesin ve güvenilir değerler elde etmek için hayati önem taşır. Hem makine bileşenlerindeki hataları tespit edebilmek hem de etkin bir ölçüm yapabilmek adına, titreşim sensörleri makinelerin yatay, dikey ve eksenel aksamlarına monte edilmelidir.

Dikeyde ölçüm yapmak için

Titreşim sensörü, motor ve pompa aksamlarının aks rulmanı kısmında konumlandırılmalıdır. Bu bağlantıda sensör, makinedeki yapısal bozuklukları ve genel sistem kayıplarını tespit eder. Sensör bu işlem için hızı mm/sn (Peak ya da RMS) cinsinden ölçer.

Yatayda ölçüm yapmak için

Vibrasyon transmitteri, makinenin motor ve pompa aksamlarına monte edilmelidir. Bu monte bağlantısı sistemdeki dengesizlikleri ve makinenin yapısal bozukluklarını tespit etmeye yarar. Sensör, hızı mm/sn (Peak ya da RMS) birimiyle ölçerek potansiyel hataları tespit etmektedir.

Eksenel ölçüm yapmak için

İvme sensörü motor ve pompa aksamlarının aks rulmanına monte edilmelidir. Bu monte ile titreşim sensörü hızı mm/sn (Peak ya da RMS) cinsinden ölçer. Yapılan işlemle birlikte sensör, makinedeki motor ve fan parçaları arasındaki yanlış hizalamayı tespit eder.

Akselerometreler (ivme sensörleri)  toz, gres yağı (makine yağı) ile kaplanmamış temiz bir yüzeye monte edilmelidir. Ayrıca mümkün olduğunca titreşim kaynağına yakın bir şekilde konumlandırılmalıdır. Yüzey pürüzsüz, boyanmamış, düz ve ivme sensörünün monte kısmından daha büyük olmalıdır. En iyi sonucu almak içinse, sensörler delinmiş ve vidalanmış bir oyukla doğrudan makine gövdesine monte edilmelidir.

Daha fazla Hansford Sensors titreşim sensörü ürünümüzü incelemek için burayı tıklayın.