Titreşim Analizi ile Rulman Hatalarının Erken Safhalarda Saptanması

Hansford Sensors üretimi akselerometreler makinelerde hizasızlık, bileşenlerde gevşeme veya aksamlardaki dengesizlik gibi problemleri erken safhada tespit etmeye yaramaktadır. Titreşim analizi, son zamanlarda analistlerinin makine bakımında sıklıkla tercih ettiği gerekli bir araç haline gelmiştir. Dikkatlice yerleştirilmiş birkaç hassas akselerometre ile endüstriyel ekipmandan titreşimler alarak, kolayca veri analizi yapılabilir. Bu analizle beraber makineye kritik zararlar veren yanlış hizalama veya rulmanlardaki dengesizlik gibi hatalar saptanmaktadır.

Fakat bazı durumlarda titreşim analizi yaparken sinyali analiz etmek, makineden yayılan diğer sinyallerden dolayı oldukça zorlaşmaktadır. İstenmeyen sinyallerin oluşturduğu gürültüler, makinedeki ufak problemlerin saptanmasını neredeyse imkansız hale getirir. Bundan dolayı ufak problemlere zamanında müdahele edilememekte ve de tamiri zor, zamana mal olan kritik hatalarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Bu tarz problemlerle karşılaşmamak için titreşim analizi esnasında akselerometre sınırlandırması yapılmaktadır. Bu metot henüz geniş olarak bilinmese de makinede sağlıklı bir titreşim analizi yapılabilmesi için gereklidir.

Bu yöntemde, titreşim spektrumlarında istenmeyen sinyallere sebep olan parçalar kademeli olarak filtrelenir. İşlem, arızalı rulmandan net bir sinyal alınana dek devam eder.

Bu yöntem, mühendisleri klasik ivme spektrumu ile arıza tespiti gibi kısıtlı yöntemlerden kurtarmıştır. Klasik titreşim analizleri, okunan veriyi belirli ölçüde tutarak kullanıcıyı kısıtlamaktadır. Ancak akselerometre sınırlandırması ile istenilen hassaslıkta değere erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca rulman içerisindeki elemanların hareketi ile mümkün olan en kısa sürede arıza tespiti yapılabilir. Bu sayede makinenin verimliliği ve üretkenliği uzun vadede sağlanır.

Ancak sağlıklı arıza tespitinde akselerometre sınırlaması kesin bir çözüm değildir. Bu yöntem maalesef her makine için kullanılamamaktadır. Teknik, metalden metale tekrarlı etkileşimlerde arıza tespiti yapmaktadır. Teknik, tekrarlı olarak etkileşim halinde bulunan metallerde meydana gelen hataları tespit eder. Contalar veya amortisörler gibi bu durumu maskeleyen herhangi bir şey, tekniğin kullanımını engellemektedir. Bu yüzden de makine büyük tahribatlar sonucu kullanım kapsamı dışında kalabilir.

Bu yüzden, bu yöntemi geniş monitörleme ve titreşim analizinin bir parçası olarak kullanmak en güvenli ve verimli yoldur.

Titreşim analizi ile rulman hatalarının tespiti ile ilgili daha fazla detaya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla titreşim sensörü ürünümüzü incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.