Formülde Kullanılan Değerler ve Tanımları

Euler Sabitie2.71828Sayısal sabit
Batarya VoltajıVbSistem/Batarya Voltajı (DC)
Geçen ZamantPreşarjın başlamasından bu yana geçen zaman
Gereken Preşarj Süresi (MAX)TmaxSistemi istenen şarj seviyesine getirmek için kabul edilebilir maksimum süre.
Gereken Preşarj Yüzdesi (%)qAna kontaktörler kapanmadan önce sistem kapasitansının gereken şarj yüzdesi
Sistem KapasitansıCSistem kapasitansı / preşarj için gereken yük
Gereken zaman sabiti sayısınn=−ln∣1−q∣Yük kapasitansını istenilen yüzdeye reşarjlamak için gereken zaman sabiti sayısı
Maksimum Preşarj DirenciR1,max
R1,max​=​Tmax/nC
Yük kapasitansını istenilen sürede istenilen seviyeye kadar şarj edecek maksimum preşarj direnci. Kullanılan esas preşarj direnci bundan daha az olabilir, bu da daha hızlı preşarja ve ayrıca direnç üzerinden daha yüksek güçkaybına neden olur.
Seçilen Direnç DeğeriR1Seçilen preşarj direnç değeri. Hesaplanan maksimum direnç, formüldeki kutuyu işaretleyerek bunun için kullanılabilir, ancak piyasada kolayca bulunabilen dirençleri veya daha hızlı ön şarjı (preşarjı) denemek için başka herhangi bir değer de kullanılabilir.
Ana Devredeki Toplam Seri DirençR2Ana devredeki yüklerin (iletkenler, anahtarların ve konektörlerin kontak dirençleri vs) toplam direnci. Bu, aşağıdakilerin takip edilmesiyle belirlenebilir:
Sisteminiz tamamen kurulmuş ve bağlanmışsa, ana kontaktörün pozitif kısmı (K2) açık bir durumdadır. Ana kontaktörün negatif kısmı (K1) ve preşarj kontaktörü (K3) ise kapalı bir konumdadır. Ana kontaktörün pozitif kısmındaki (K2) güç terminallerindeki direnci ölçmek için bir ohmmetre kullanınız.
Zaman Sabitiττ=R1​CRC devresi (Direnç- kapasitör devresi) için zaman sabiti. Bu zaman sabiti, kapasitörün %63,2 SOC’ye şarj edilmesi için gereken süredir.Beş zamanlı sabitler, bir kondansatörü tamamen şarj etmek için iyi bir temel kuraldır. Budeğerlerden daha azı ana kontaktörlerde yapışma riskine sebep olabilir. Bu, preşarj giriş süresini değiştirerek ayarlanabilmektedir. ‘T_{max}’.
Gerçek Preşarj SüresiTT=nR1CSistemin istenilen seviyede preşarj edilmesi için gereken gerçek zaman seçilen direncin değeriyle belirlenmektedir. Eğer R1max kullanılırsa, bu zaman istenilen preşarj giriş zamanına eşit olacaktır.
Preşarj Devresi Ani Akım SabitiI(0)I(t)=Vb/R1e-t/R1C
t=0 anında;
I(0)=Vb/R1
   t=0’daki maksimum akım, preşarj kontaktörü kapandığında gerçekleşmektedir. Bu, preşarj kontaktörünün yük altında kapanma kapasitesini kontrol etmek için oldukça önemlidir. Preşarj kontaktörünün, sistem her ön şarj edildiğinde bu akıma kapanması gerekecektir.
Kondansatör GerilimiVc​(t)Vc​(t)=Vb(1-e-t/R1C)Preşarj başladıktan sonra ‘t’ anında yük kapasitansı boyunca geçen gerilim değeri. Bu değer, kapasitans şarj edildikçe artar.
Preşarj Direnci Tarafından Dağıtılan EnerjiE(T)E(t)=CVb2/2(1-e-2t/R1C)
t=T anında;
E(∞)=CVb2/2
Preşarjlama anında preşarj direncinin dağıtacağı birikmiş enerji miktarı. Eğer preşarj zamanı çok yüksek ise (zaman sabitinin >5 katı kadar), bu CVb2 /2 değerine yani sistem tamamen şarj edildiğinde kondansatörde depolanan toplam enerjiye eşittir.
GüçP(t)P(t)=I(t)2R1Preşarjlama başladığında direnç üzerinden “t” anında dağıtılan güç miktarı.
Ortalama Güç PavgPavg=E(T)/TPreşarj direncinin gerçek preşarj süresine bölünmesinden elde edilen toplam dağıtılan enerji miktarı. Preşarj direnci seçiminde “T” zamanı için “Pavg “ değerini karşılayabilmesine dikkat edilmelidir.
Maksimum GüçPpPp​=I(0)2R1​Preşarj direncinin göreceği maksimum ani güç değeri. Bu, preşarj kontaktörü kapandığında ani olarak gerçekleşir. Preşarj direnci seçiminde, direncin çok kısa süreler için “<<T” “Pp “ değerini karşılabilmesine dikkat edilmelidir.
Preşarjdan Sonraki Delta Voltajı DeğeriVd​(T)Vd​(T)=Vb​−Vc​(t)
Vd​(T)=Vbe-t/R1C
t=T anında
Preşarj sonrasında ana kontaktör boyunca kalan gerilim düşümü değeri. Bu, ana devredeki seri dirençle birlikte kapatıldığında ana kontaktörden geçen ani akımı belirleyecektir.
Preşarj Sonrası Ana Kontaktördeki Ani AkımImIm=Vd​(T)/R2Preşarj tamamlandıktan sonra, bu, ana kontaktörün kapatıldığında maruz kalacağı ani akımdır.