GIGAVAC (Sensata) GigaFuse (GFP) Kullanım Avantajları

GigaFuse(GFP), bidirectional(çift yönlü) cihaz olup 1500 V değerlerine varabilen sistem voltajlarında pasif/aktif tetikleme opsiyonlarıyla çalışabilmektedir. Böylece cihaz sistem geriliminden kaynaklanan ısınmayı büyük ölçüde azaltarak, termal yaşlanmayı da engellemektedir. Ayrıca yükleme zamanının önemli ölçüde kısalmasıyla beraber sistem karışıklığı ve sistem kurulum maliyeti en aza inmiş olur.

GigaFuse operasyon sırasında çok düşük ısınma değerlerine sahip olduğundan termal yaşlanmaya ve buna bağlı olarak meydana gelebilecek hatalı açmalara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sigortalar ise hassas yapılarından dolayı devre üzerinden geçen sürekli akımdan kaynaklı olarak zamanla termal yaşlanmaya maruz kalmaktadır. Bundan dolayı GigaFuse ortam sıcaklığından bağımsız olarak daha hızlı ve daha kararlı bir şekilde çalışabilmektedir.

Günümüz teknolojisinde kullanılan sigorta-kontaktör çiftinde sistemdeki akım seviyesi arttıkça, sigorta-kontaktör çifti arasındaki boşluk genişlemeye başlar. Bu yüzden, zamanla sigorta ve kontaktörde termal yaşlanmalara sebep olarak çeşitli yıpranmalara ve hatalı açmalara neden olur. Bu sorunlar, çeşitli performans düşüşleri veya olası risklere karşı sistemi savunmasız hale getirmektedir.

Mevcut teknolojide kullanılan sigorta-kontaktör çiftindeki performans sorunlarını gidermek için GIGAVAC tarafından GigaFuse üretilmiştir.  Bu ürün, termik sigortaya kıyasla kontaktör ile daha stabil bir şekilde çalışarak sistemi güvenle korumaktadır.

GigaFuse Kullanım Avantajları

  • Termik sigortalardan kaynaklı termal yaşlanma sorununu ortadan kaldırarak sistemi stabil bir şekilde çalıştırır.
  • Termik sigortalı sistemlerde görülen güç kaybı sorununu ortadan kaldırmaktadır.
  • Sistemdeki akım seviyesinden bağımsız olarak 3 veya 4 milisaniyede açma işlemi yapabilmektedir.
  • Pasif elektromekanik bırakma mekanizmasına sahiptir.

GigaFuse Kesitleri

GIGAVAC üretimi GigaFUSE(GFP), EV (Electrical Vehicles) elektrikli araçlarda batarya kutusu uygulamalarında termik sigortaların yerini alan yeni bir teknoloji ürünüdür. Ayrıca bu ürün hızlı, güvenilir bir sisteme sahip olup yüksek gerilimlerde bataryayı keserek sistemi korumaktadır.

Yandaki grafikte sistem çalışma alanı, termik sigorta karakteristik eğrisi ve GigaFuse karakteristik eğrisi yer almaktadır. Grafiğe bakıldığında GigaFuse, klasik termik sigortaya göre stabil akım aralıklarında çalışarak sisteme zamanında müdahele edebilmektedir. GigaFuse açma akımı, sistemin çalışma durumuna göre ayarlanabilir özelliktedir. Ürünün maksimum kesme (27µH) değerleri, kesme sonrası IR (Insulation Resistance-İzolasyon Direnci) değerleri ve kontak direnci grafikte belirtilmiştir.

GIGAVAC GigaFUSE (GFP) ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.