Ekonomizer Çalışma Prensibi

İki Bobinli Ekonomizer Prensipleri ve Çalışması

GX14, GX16, MX14 ve MX16 kontaktörleri, en küçük pakette mümkün olan en yüksek performansı sağlamak için bir ekonomizer sistemi kullanır. Bu kontaktörün içeri çekme sırasında yüksek güçlü bir bobin ve kontaklara aktarıldıktan sonra kontakları yerinde tutmak için daha düşük güçlü bir bobin kullanmasına olanak tanır.

Bobin ekonomizasyonu sağlamak için Tablo 1’de gösterilenler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler vardır.

Ekonomizasyon yöntemiVerimlilikConstEMI
İki BobinİyiDüşükDüşük
Darbe genişlik modülasyonu(PWM) –
gerilim geri beslemesi
Daha iyiÖlçülüYüksek
Darbe genişlik modülasyonu(PWM) –
akım geri bildirimi
En iyisiYüksekYüksek
Tablo 1. Bobin Ekonomizasyon Yöntemleri

Darbe Genişlik Modülasyonu(PWM) tabanlı ekonomizerler daha iyi verimliliğe sahip olsa da, GX ve MX yüksek güç kontaktörleri, EMI emisyonları ve/veya sistem kontrol gücünde çapraz sinyal (cross talk) olasılığını ortadan kaldırmak için iki bobinli bir ekonomizer kullanır.

Çalışma Şekli

Şekil 1’de iki bobinli bir ekonomizörün şeması gösterilmektedir. Bobin uçlarına güç uygulandığında zamanlama devresi, kontakların aktarıldığından emin olmak için yeterince uzun bir süre boyunca çekme bobinini açar. Şekil 2 kontaktör açıldığında çekilen Giriş Akımını göstermektedir. Çift bobinli kontaktörlerin Pick-up testi için voltaj yavaşça yükseltilemez, ancak anında (<1ms yükselme süresi) en azından maksimum pick-up voltajına uygulanmalıdır.

Uygulama

Şekil 3 tipik bir sürücü devresini göstermektedir. GX/MX kontaktörlerinden beri bobin bastırma kullanılmamaktadır entegre bastırma özelliğine sahiptir. Belirtilen Bobin Back EMF’sinden daha düşük voltaj değerine sahip bir diyot, kapasitör veya zener yerleştirmek, serbest bırakma süresini yavaşlatabilir ve kullanım ömrü değerlerini geçersiz kılabilir veya kontaktörün belirtilen maksimum akımı kesememesine neden olabilir.Şekil 4, kontaktör kapatıldığında hem bobin voltajını hem de FET (Vd) üzerindeki voltajı göstermektedir. FET’in en az Vin artı Belirtilen Back EMF için derecelendirilmesi gerektiğini unutmayın.

Şekil 3. Tipik Sürücü Devresi Tipik Sürücü Devresi
Şekil 4. Bobin Gerilimi ve Vd Zamana Karşı

Application Note AN-002

Two Coil Economizer Principles and Operation